Arefeanul Domide Ştefan a ajuns sărac lipit - Apel la solidaritate pentru un om rămas fără casă







Un nou incendiu a făcut prăpăd în gospodăria unui arefean, lăsându-l fără acoperiş deasupra capului, când iarna încă bântuie pe meleagurile noastre. Domide Ştefan, în vârstă de 50 ani, trăia singur într-o casă bătrânească şi se descurca aşa cum putea, împărţindu-se între serviciu şi treburile din bătătură, la care se adăugau şi câteva oi. Vineri seara, planurile pentru a doua zi i-au fost spulberate de focul care i-a înghiţit cu lăcomie întreaga casă. Izbucnit de la soba cu care se încălzea arefeanul, pârjolul a mistuit totul, căci locuinţa era construită în mare parte din lemn. Au rămas doi pereţi, care se mai ţineau ca printr-o minune în picioare... Consăteanul Ionică Bostan, deşi pus la pat de o răceală rebelă, s-a deplasat la faţa locului şi a promis să-l ajute pe bietul om, pe care l-a găsit plângându-şi necăjit în pumni. "Am stricat cu nişte vecini pereţii rămaşi, iar luni ne dă de la primărie o maşină ca să strângem molozul... O să-i aduc eu câteva materiale din ceea ce mai aveam pe-acasă şi ne apucăm de treabă! Să sperăm că, între timp, se vor găsi şi alţi vecini să-l ajute cu materiale şi cu ce i-o mai trebui. Nu-l putem lăsa aşa! E singur...", a spus bunul samaritean. Pe această cale, ca şi în alte dăţi, facem din nou apel la dvs., cititorii noştri, sperând că nu veţi rămâne nepăsători la soarta acestui om lovit de necaz. Cum deja se ştie, va fi nevoie atât de materiale de construcţie, cât şi de mobilă, haine şi cele necesare pentru viaţa de zi cu zi, cum ar fi electrocasnicele. Orice ajutor, cât de mic ar fi el, contează, căci aşa se fac lucrurile mari!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
