Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 15:18

Tăierile ilegale, în atenţia guvernanţilor

Astăzi, la Ministerul Apelor şi Pădurilor s-a dezbătut viitoarea legislaţie a contravenţiilor silvice. Reprezentanţi ai organizaţiilor Agent Green, WWF-Romania, Greenpeace România şi Fundaţia Eco-Civica, împreună cu specialiştii din minister, au analizat punct cu punct toate articolele noului act normativ şi încearcă să găsească cele mai bune soluţii pentru gestionarea durabilă a pădurilor şi combaterea tăierilor ilegale. "Din 2014 (după apariţia Radarului Pădurilor), în Parlament se lucrează la un proiect de lege de amendare a Legii 171/2010 privind contravenţiile silvice, care a fost votat în Senat şi e gata pentru vot final în Camera Deputaţilor. Legea rezultată va fi foarte drastică în privinţa tăierilor ilegale", a declarat fostul ministru Doina Pană.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It