Incendiile de vegetaţie - ameninţare permanentă pentru păduri!

# Într-o singură zi, două intervenţii ale pompierilor la Ocolul Silvic Muşăteşti
Dintr-o discuţie purtată ieri cu dr. ing. în Silvicultură Radu Dumitrache, am aflat că începutul acestei săptămâni a fost unul de foc la ocolul pe care îl conduce. Primul a fost pe raza comunei Mălureni, în zona satului Păuleasca, iar al doilea, în comuna Muşăteşti. Liantul dintre cele două a fost incendiul de vegetaţie uscată - litiera, în termeni de specialitate. "Primul a fost pe o potecă din pădure care face legătura dintre şcoala de la Mălureni şi satul Păuleasca. Nişte copii, care se întorceau acasă, s-au jucat cu focul întâi la gardul din spatele casei unei bătrâne, unde au rupt nişte uluci, cărora încercau să le dea foc. Când proprietara i-a luat la trei păzeşte, au fugit câteva sute de metri spre pădure, unde au dat foc la iarbă. Incendiul s-a extins spre copacii din pădurea proprietate de stat, aflată în administrarea Ocolului Silvic Muşăteşti. Din fericire, pădurarii Florea Baciu şi Adrian Coman erau la datorie, au alertat pompierii şi s-a intervenit prompt şi profesionist de la Detaşamentul din Curtea de Argeş cu un echipaj coordonat de lt.col. Cristian Pungă. Eforturile combinate ale pompierilor, pădurarilor sprijiniţi de un grup de tineri din Păuleasca şi a echipei conduse de viceprimarul Florian Bucălie, au limitat proporţiile pierderilor, căci a ars doar litiera din Unitatea de Producţie I Zărneşti, Unitatea Amenajistică 131A, pe o suprafaţă de 0,5 ha. Incendiul de la Muşăteşti a fost provocat de nişte cetăţeni care au dat foc la mărăciniş şi vegetaţie uscată pe izlazul dintre satele Vâlsăneşti şi Stroeşti, l-au lăsat nesupravegheat şi s-a extins, arzând litiera de la UP2 Stroeşti UA 102A - pădure proprietate privată, cu contract de pază la ocolul nostru - pe o suprafaţă de 1 ha. Pompierii din Curtea de Argeş, pădurarul gestionar Sorin Cismaru şi o echipă de consilieri locali de la Muşăteşti şi-au coordonat eforturile şi au stins incendiul. Toată noaptea de luni spre marţi, pădurarii au rămas în zonă pentru a evita pericolul reizbucnirii incendiului. Deşi la prima vedere nu s-au înregistrat pierderi mari, graţie intervenţiilor prompte, efectele adevărate ale ace4stor focuri se vor vedea după trecerea sezonului de vegetaţie. Asta pentru că e posibil ca majoritatea arborilor cărora focul le-a afectat scoarţa să se usuce. Ţin să-i avertizez pe cei ce se joacă la modul inconştient cu focul deschis şi nu respectă legea că riscă amenzi cuprinse între 10 şi 50 milioane lei vechi! Metoda curăţirii terenurilor şi pajiştilor prin arderea vegetaţiei este extrem de periculoasă, deoarece focul deschis - chiar şi supravegheat - nu poate fi stăpânit să nu se propage de una sau câteva persoane", a concluzionat Radu Dumitrache, şeful de ocol.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
