Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 15:20

Valorificarea resurselor energetice, pe agenda Guvernului României 

Premierul Sorin Grindeanu s-a întâlnit zilele trecute, la Palatul Victoria, cu vicepreşedintele ExxonMobil Development Company, David Cochrane şi CEO al OMV Petrom, Mariana Gheorghe pentru a discuta despre oportunităţile din domeniul energetic, pe termen scurt, mediu şi lung, în contextul provocărilor la nivel global. În cadrul întrevederii, reprezentanţii celor două companii au prezentat proiectul de explorare a resurselor de gaze naturale la mare adâncime, în perspectiva deciziei finale de investiţie. Primul ministru a arătat deschiderea şi susţinerea Guvernului pentru valorificarea resurselor energetice în condiţii sustenabile şi competitive, având în vedere, totodată, angajamentele Executivului privind garantarea siguranţei energetice.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It