Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 15:13

Despre bucuria Postului, la "Regina Maria" 

 În prima săptămână din Postul Mare, cu binecuvântarea ÎPS Calinic, Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului - prin Sectorul Cultural şi Comunicaţii Media şi Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul - Biroul de Catehizare, a organizat o astfel de acţiune la Şcoala Gimnazială nr. 2 "Regina Maria" din municipiul Curtea de Argeş. Copiii de la clasele pregătitoare, coordonaţi de învăţătoarele Dorina Ionescu şi Ana Victoria Şerbănescu, au primit vizita preoţilor Nicolae Arsene, Cristian Constantin Palmeş şi Ovidiu Marian Vlăsceanu, de la Parohia Sfinţii Voievozi, care, însoţiţi de Valentina Puiu, directorul unităţii de învăţământ şi de Ovidiu Mihuţ, profesor de Religie, au susţinut o lecţie de cateheză, vorbind despre post, rugăciune şi faptele bune pe care fiecare dintre noi trebuie să le săvârşim. Reprezentanţii Arhiepiscopiei Argeşului au mai transmis că în finalul activităţii, şcolarii au primit manuale de Religie şi au fost dăruite ghiozdane pentru elevii cu o stare materială precară.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It