Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 15:16

Cooperare România-Moldova pentru ape şi păduri 

Ministrul Apelor şi Pădurilor, Adriana Petcu, s-a întâlnit miercuri cu ministrul Mediului din Republica Moldova, Valeriu Munteanu. Discuţiile s-au axat pe colaborarea între cele două ţări vecine în domeniul managementului apelor, în special asupra proiectelor de finanţare din bugetul pus la dispoziţie de Guvernul României pentru a sprijini Republica Moldova. "Dorim ca această colaborare să ia forma unui parteneriat solid care să aducă plusvaloare prin fiecare iniţiativă nouă-finanţată şi astfel să poată fi replicată şi în alte regiuni. Consider că numai astfel putem avea o contribuţie importantă pe termen mediu şi lung la sprijinirea dezvoltării durabile a comunităţilor locale", a declarat Adriana Petcu. Totodată, cele două părţi au convenit să continue seria întrevederilor cu o vizită la Chişinău, unde se vor aborda inclusiv subiecte care ţin de managementul durabil al pădurilor.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It