Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 15:18

SPGC lucrează pe str. Posada şi Despina Doamna

Angajaţii de la SPGC au lucrat ieri la montarea unui semn de circulaţie la intersecţia de lângă Hotelul Posada. Indicatorul rutier de "oprire interzisă" are rolul de a fluidiza traficul în zonă, mai ales că pe partea dreaptă a străzii se parchează deseori autoturisme, autobuze şi autocare. De asemenea, cei de la SPGC, împreună cu personalul de la Spaţii verzi şi Întreţinere străzi au continuat tăierile de pomi şi arbuşti, în special la copacii de aliniament. Alte mici reparaţii se fac şi pe Bulevardul Basarabilor, de aducere la cotă a pavelelor. Directorul Ioan Ghiţă ne-a dat şi o veste bună în legătură cu strada Despina Doamna, unde se impun reparaţii la gropile apărute în carosabil. 

"De astăzi vom relua reparaţiile pe Depina Doamna. Noi am mai reparat cu asfalt stocabil, însă strada este intens circulată, a mai şi plouat şi am întrerupt lucrările. Când s-a proiectat segmentul respectiv de drum, nu s-a ţinut cont în mod corespunzător de cote. Astfel că am ajuns la situaţia în care apa pluvială se adună, iarna îngheaţă şi aşa se deteriorează asfaltul. Trebuie să specific faptul că nu toate gropile apărute pe străzile din Curtea de Argeş trebuie puse pe seama SPGC. Nu sunt neapărat gropi în carosabil... De exemplu, probleme avem chiar pe strada Unirii, în două sau trei locuri, după lucrările celor de la Electrica sau Gaze, la fel ca şi în cartierul de nord. Nu aş vrea să ne reproşeze cetăţenii nişte lucrări făcute prost de alţii sau neterminate...", a mai precizat directorul SPGC, Ioan Ghiţă. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It