Dara, pentru prima dată în elicopter!
Cum la munte iarna a început mai devreme anul acesta, undeva prin luna octombrie, salvamontiştii au rămas fără combustibil la cabana de la Cota 2.000. Ei au făcut o solicitare către Ministerul de Interne, la Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, pentru a trimite un elicopter care să transporte peleţi. Ion Sănduloiu, şeful Salvamont Argeş, a profitat de ocazie pentru a-i verifica Darei capacitatea de a se adapta şi atunci când o operaţiune reală ar include folosirea unui elicopter. "I-am făcut botezul şi Darei cu elicopterul! A fost pentru prima dată când s-a urcat şi a reacţionat excelent. Nu a avut niciun fel de reacţie necontrolată, parcă acolo se născuse, la fel ca Helios, care are experienţă de acest gen. Am făcut îmbarcări şi debarcări ori de câte ori a fost posibil, pentru că s-au făcut mai multe transporturi la Cota 2000", a mai precizat Ion Sănduloiu, şeful Salvamont Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
