Copii cercetaţi pentru distrugere
# La finalizarea anchetei, se va întruni o Comisie disciplinară
Lucrătorii Biroului Investigaţii Criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Curtea de Argeş au identificat doi minori, ambii în vârstă de 11 ani, din municipiu, bănuiţi de săvârşirea infracţiunii de distrugere. Din cercetări, poliţiştii au stabilit că, în data de 1 martie, cei doi au deteriorat nouă anvelope ale unor autoturisme aflate într-o parcare din Curtea de Argeş. În cauză sunt efectuate cercetări pentru recuperarea prejudiciului cauzat. Se pare că părinţii au fost deja chemaţi la Poliţie pentru mai multe informaţii. "După finalizarea anchetei, la nivelul unităţii de învăţământ se va întruni o Comisie de Etică şi Disciplină, care va efectua o cercetare în paralel şi va stabilit ce măsuri se pot lua în acest caz. Dacă sunt vinovaţi, în cadrul comisiei se vor face propuneri pentru sancţionarea acestora sau scăderea notei la purtare. Vom implica şi psihologul şcolar pentru consiliere, iar diriginţii vor trebui să păstreze o comunicare mai bună cu familiile elevilor", ne-a declarat Gheorghe Molea, directorul Şcolii Gimnaziale "Mircea cel Bătrân". Se pare că până la acest incident, cei doi minori din clasa a V-a nu au mai avut probleme la şcoală şi au note bune la clasă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
