Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 15:20

După zeci de incendii, pompierii lămuresc condiţiile de ardere a vegetaţiei

 # Amenzi de până la 2.500 lei
# Legea prevede incendierea doar cu obţinerea permisului de lucru cu focul
# Plăţi stopate de APIA!

În perioadele călduroase de primăvară şi toamnă creşte numărul arderilor necontrolate, determinate de inconştienţa unor cetăţeni care găsesc cea mai bună metodă de curăţare a terenurilor prin incendierea acestora. Îngrijorător este faptul că aceşti oameni nu-şi dau seama cât de gravă este acţiunea lor, care poate duce la un adevărat dezastru. Despre aceste aspecte v-am vorbit şi în ediţia anterioară a ziarului nostru, când v-am prezentat doar o parte din incendiile produse doar în localităţile limitrofe, însă, în total, weekend-ul trecut au fost peste 30 astfel de cazuri. Pentru informarea şi conştientizarea populaţiei asupra măsurilor de apărare împotriva incendiilor specifice utilizării focului deschis, pentru igienizarea terenurilor agricole sau de efectuare a curăţeniei în gospodării prin arderea miriştilor, vegetaţiei uscate şi resturilor vegetale, cei de la ISU Argeş au enumerat câteva prevederi legale specifice ce trebuie respectate pe timpul desfăşurării acestor activităţi. Reprezentanţii pompierilor argeşeni vor executa în perioada următoare acţiuni preventive şi controale în localităţile unde s-au înregistrat un număr mare de incendii de vegetaţie şi, de asemenea, s-a solicitat sprijinul Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură Argeş privind neefectuarea plăţilor către fermierii care produc intenţionat incendii.

Când sunteţi pasibili de amenzi

Arderea miriştilor, vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale se execută numai după obţinerea permisului de lucru cu focul, a cărui emitere se face de către şeful serviciului voluntar pentru situaţii de urgenţă sau altă persoană desemnată în acest sens. Se exceptează de la această prevedere executarea arderii vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale în cadrul gospodăriei cetăţeneşti. Potrivit O.U.G. 195/2005, modificată şi aprobată prin Legea 265/2006 privind protecţia mediului, deţinătorii legali de terenuri nu ard miriştile, stuful, tufărişurile sau vegetaţia ierboasă fără acceptul autorităţii competente pentru protecţia mediului şi fără informarea în prealabil a serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă. Pentru nerespectarea regulilor şi măsurilor de apărare împotriva incendiilor specifice utilizării focului deschis pentru arderea miriştilor, vegetaţiei uscate şi resturilor vegetale, cetăţenii riscă sancţiuni contravenţionale, după cum urmează: amendă contravenţională de la 100 la 500 lei pentru neluarea tuturor măsurilor pentru stingerea jarului rezultat în urma arderilor miriştilor, vegetaţiei uscate şi resturilor vegetale; amendă contravenţională de la 500 la 1.000 lei pentru folosirea maşinilor şi utilajelor agricole fără dispozitive ori parascântei, în locuri cu pericol de incendiu; amendă contravenţională de la 1.000 la 2.500 lei pentru arderea miriştilor, vegetaţiei uscate şi resturilor vegetale fără obţinerea permisului de lucru cu foc sau neluarea tuturor măsurilor pe timpul arderii pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăţi ori amenajarea locurilor unde se utilizează focul deschis în condiţii şi la distanţe ce favorizează propagarea focului la construcţii, depozite, culturi agricole, păduri, plantaţii şi alte vecinătăţi.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It