Toaletarea teilor ar putea să dureze o săptămână

Teii de pe Bulevardul Basarabilor reprezintă încă unul din simbolurile municipiului nostru, însă, pentru a rămâne astfel, au nevoie de îngrijire. Lucrătorii de la SPGC şi Spaţii Verzi au demarat săptămâna cu toaletarea pomilor. În prima zi au tăiat, curăţat şi strâns crăcile căzute pe segmentul de la începutul bulevardului până aproape de Primărie. De la primele ore ale dimineţii se delimitează zona de lucru pe fiecare parte pentru a nu încurca traficul rutier. Astăzi, cei de la SPGC făceau toaletarea teilor din zona Primăriei, iar primarul Constantin Panţurescu supraveghea lucrările. În aceste condiţii, pariem că în urma tăierilor nu va rămâne nicio frunză pe trotuare sau pe stradă! Cursul firesc ar duce ca mâine să se lucreze în zona florăriilor, dar ţinând cont că este o zi în care se vor cumpăra multe flori, se va amâna. Ioan Ghiţă, directorul SPGC, aproximează că într-o săptămână, angajaţii din subordine vor finaliza toaletarea tuturor teilor de pe frumosul nostru bulevard!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
