Incendii la Băiculeşti şi la Mălureni
În ciuda avertizărilor repetate legate de incendiile de vegetaţie lansate de către reprezentanţii ISU Argeş în mass-media, cetăţenii nu ţin seamă de ele şi continuă să-şi igienizeze terenurile aşa cum au învăţat din moşi-strămoşi. Marţi după-amiază, în jurul orelor 15.30, un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş a intervenit în comuna Băiculeşti pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetaţia uscată. Acesta a fost lichidat, însă nu a mai putut fi salvată suprafaţa de aproximativ 1.500 mp de vegetaţie uscată. Pompierii au stabilit ca sursă probabilă a incendiului flacăra, după un foc aprins în spaţii deschise. La ora 20.00, în aceeaşi zi, un alt echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Piteşti a intervenit în comuna Mălureni, sat Zărneşti, pentru stingerea unui alt incendiu izbucnit la vegetaţia uscată. De această dată au ars aproximativ 2.000 mp de vegetaţie uscată şi mărăciniş, după folosirea intenţionată a sursei de aprindere pentru a genera incendiul.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
