Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 15:12

Proiectul cantinei sociale "Ajută şi tu" continuă!

În urmă cu aproximativ doi ani, la trustul nostru de presă se lansa proiectul cantinei sociale din Curtea de Argeş, "Ajută şi tu". De atunci, această idee a rămas blocată în birocraţie şi a traversat două administraţii locale, pentru că a fost lansată pe vremea când postul de primar a fost deţinut de Nicolae Diaconu, iar autorizaţia de construire s-a obţinut abia săptămâna aceasta, în perioada în care edilul-şef al municipiului este Constantin Panţurescu. Timp de doi ani, iniţiatorii proiectului au întâmpinat multe impedimente pe care le cunoaşte oricine a dorit să construiască ceva în ultimul timp. Între timp, proiectul cantinei sociale a continuat cu ajutorul celor care au dorit să-şi ajute semenii la nevoie. S-au oferit periodic pachete cu mâncare, îmbrăcăminte şi încălţăminte, donate de oameni cu suflet mare din municipiu care sunt alături de acest proiect. Însă, aşa cum vă anunţam şi în urmă cu doi ani, cantina socială va fi locul unde oamenii nevoiaşi vor găsi o masă caldă, o vorbă bună şi o mână de ajutor atunci când au nevoie, iar copiii care provin din familii cu posibilităţi materiale reduse nu vor fi nici ei uitaţi. Despre toate aceste acţiuni vom povesti la momentul potrivit şi le vom detalia pe fiecare în parte. Până atunci, revenim cu apelul: dacă aveţi o haină pe care nu o mai purtaţi şi ştiţi că altcineva are nevoie de ea, aţi dona-o? Dacă vă rămâne o farfurie cu mâncare şi ştiţi că altcuiva îi este foame, aţi oferi-o? Ajută şi tu! 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It