Şoferiţele, mai atente la volan decât bărbaţii
De Ziua Femeii, Poliţia Română a transmis un comunicat de presă prin care a anunţat că doar 11,50% dintre accidentele rutiere grave, din anul 2016, s-au produs din vina conducătoarelor auto. Conducerea unui autovehicul presupune multă atenţie, responsabilitate, cunoştinţe în domeniu şi, mai ales, păstrarea calmului în situaţii dificile ce pot apărea în trafic. Şoferiţele au dovedit că păstrează aceste calităţi mai bine decât bărbaţii, atunci când se află la volan. Doar 11,50% dintre accidentele rutiere grave de anul trecut s-au produs din vina conducătoarelor auto. Cele mai multe accidente produse în localităţi au avut ca şi consecinţă neacordarea priorităţii de trecere pietonilor (15,58%), neacordarea priorităţii de trecere vehiculelor (13%) şi viteza neadaptată (11,90%). În afara localităţilor, conducătoarele auto s-au făcut vinovate de producerea accidentelor din cauza vitezei neregulamentare (în 12,40% de cazuri), din cauză că au avut alte preocupări la volan (3%) sau pentru că au circulat pe sensul opus (2,30%).
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
