Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 16:27

Agent Green a blocat camioanele cu lemne din Munții Făgăraș

# Protestatarii au cerut anchetă la Vidraru și moratoriu naţional la exploatarea pădurilor virgine

Aproximativ 30 activiști Agent Green, oameni de știință și alpiniști profesioniști, au blocat în această dimineață pe Transfăgărășan camioanele încărcate cu arbori din Munții Făgăraș. Protestatarii au tras prin această acțiune pașnică spontană semnalul de alarmă cu privire la distrugerea ultimelor păduri virgine din zona Vidraru care pun în pericol inclusiv lacul de acumulare, un obiectiv strategic pentru sistemul energetic national. Protestatarii au ocupat arborii cu corturi speciale și au afișat bannere cu mesajul ”Salvați Ultimele Păduri Virgine!” în limbile română și engleză. La faţa locului s-au deplasat agenţi de la Poliţia Rutieră şi de la Jandarmerie, iar unul dintre camioane a fost condus la postul de Poliţie Arefu, acolo unde încărcătura va fi verificată de reprezentanţi ai Gărzii Forestiere Ploieşti. Protestatarii vor fi primiţi miercuri dimineaţă, la 08.30, la Ministerul Mediului de către ministrul Adriana Petcu, cea care a promis că le va asculta doleanţele. Vom reveni cu amănunte.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It