Poliţia Rutieră din Argeş echilibrează balanţa "permiselor de la Piteşti"!
După ani de zile în care oricine a vrut, a obţinut permis de conducere, că nu degeaba a ieşit gluma "mi-am luat permisul la Piteşti", s-a întors roata şi a venit rândul poliţiştilor de la Rutieră să încline corect balanţa. Zilnic se dau sute de amenzi, se iau permise şi se fac verificări în trafic. De exemplu, doar în ultimele 24 ore, poliţiştii din cadrul Serviciului Rutier Argeş şi cei de la structurile municipale şi orăşeneşti au continuat acţiunile pentru prevenirea evenimentelor, precum şi pentru conştientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun şi îi expun pe ceilalţi participanţi la trafic prin nerespectarea regulilor de circulaţie. Ca urmare a abaterilor constatate, au fost aplicate 156 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 57.850 lei, au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de circulaţie 18 permise de conducere şi au fost retrase 3 certificate de înmatriculare. În plus, în weekend au fost aplicate 387 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de peste 70.000 lei, dintre care 164 pentru încălcarea regimului legal de viteză. De asemenea, au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de circulaţie 58 permise de conducere, din care 9 pentru conducere sub influenţa băuturilor alcoolice şi 22 pentru depăşirea vitezei maxime admise şi au fost retrase 14 certificate de înmatriculare. De asemenea, au fost constatate 16 infracţiuni la regimul circulaţiei.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
