Siguranţa în şcoli, prioritate pentru Poliţia Română
Pe parcursul anului şcolar 2015-2016 nu s-au comis fapte cu pericol social deosebit sau care să aibă urmări grave din punct de vedere al vieţii sau integrităţii corporale a elevilor. Pentru al treilea an consecutiv, numărul infracţiunilor sesizate în zona adiacentă unităţilor de învăţământ a scăzut, ultima reducere fiind de 11,50%. Pentru creşterea gradului de siguranţă a elevilor şi a cadrelor didactice, pe parcursul anului de învăţământ 2015-2016, au acţionat în medie, lunar, peste 5.600 poliţişti, alături de jandarmi şi alte forţe. Din totalul infracţiunilor sesizate, 93,30% au fost comise în şcoli, iar 6,70% în zona adiacentă acestora. Fiecare unitate de învăţământ aflată în zona de competenţă a unităţilor de poliţie a fost inclusă în itinerariile de patrulare auto şi pedestre ale poliţiei, asigurându-se, totodată, supravegherea în permanenţă a traseelor de deplasare a elevilor. De asemenea, au fost efectuate patrulări în zona şcolilor şi în perioadele când elevii nu au cursuri, întrucât multe unităţi şcolare deţin terenuri de sport care sunt frecventate de copii. Totodată, au fost controlate unităţile economice din zona adiacentă unităţilor de învăţământ cu privire la respectarea categoriilor de produse ce pot fi comercializate minorilor.
Poliţiştii de la Rutieră s-au aflat în apropierea şcolilor amplasate pe artere de circulaţie intens tranzitate, pentru asigurarea fluenţei şi siguranţei traficului la orele de maximă prezenţă a elevilor. De asemenea, s-au demarat verificări pentru identificarea şi inventarierea tuturor deţinătorilor de autovehicule destinate transportului şcolar. S-a realizat instruirea factorilor de conducere din unităţile deţinătoare şi a conducătorilor auto cu privire la obligaţiile ce le revin în vederea asigurării unei stări tehnice corespunzătoare şi a utilizării acestor mijloace strict conform destinaţiei, precum şi asupra respectării întocmai a normelor rutiere şi a principiilor conduitei preventive în vederea reducerii riscului de implicare în accidente de circulaţie. Pe lângă activităţile de menţinere a ordinii publice, poliţiştii au desfăşurat peste 80.000 de activităţi educativ-preventive care au vizat siguranţa rutieră, în mediul online, prevenirea delincvenţei juvenile, protejarea propriei persoane, precum şi a bunurilor persoanle. Activităţile amintite continuă şi în anul şcolar curent.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
