Argeşean prins beat la volan pe str. Despina Doamna
Joi, poliţiştii din cadrul Serviciului Rutier Argeş şi cei din cadrul structurilor municipale şi orăşeneşti de Poliţie Rutieră au acţionat pe raza de competenţă pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum şi pentru conştientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun şi îi expun pe ceilalţi participanţi la trafic prin nerespectarea regulilor de circulaţie. Ca urmare a abaterilor constatate, au fost aplicate 197 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 41.685 lei, au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de circulaţie 13 de permise de conducere şi au fost retrase 9 certificate de înmatriculare. Agenţii din cadrul Poliţiei Municipale Curtea de Argeş l-au depistat pe strada Despina Doamna pe I.C.U., în vârstă de 37 de ani, din Curtea de Argeş, în timp ce conducea un autoturism deşi se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. Bărbatul a fost condus la Spitalul Municipal Curtea de Argeş, pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză a fost întocmit dosar penal conform art. 336 din Codul penal. şi în funcţie de rezultatul analizelor, i se va stabili soarta în justiţie.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
