Se fură energie electrică la fel ca în codru: medie 43 cazuri/lună!
La sfârşitul săptămânii, cei de la Distribuţie Oltenia, împreună cu jandarmii argeşeni, au realizat un control în localitatea Vâlcele, cătunul Capu Piscului, la persoanele suspectate că sustrăgeau energie electrică. Fenomenul a luat amploare în ultima vreme şi este periculos pentru toţi consumatorii, inclusiv pentru cei care nu fură energie electrică, întrucât instalaţiile improvizate pot genera incendii şi chiar pierderi de vieţi omeneşti, pe lângă fluctuaţii de tensiune şi imposibilitatea de a utiliza aparatele electrocasnice la parametri normali. Verificarea de joia trecută a dus la indentificarea a 5 hoţi. Tot cu Jandarmeria Argeş, cei de la Distribuţie Oltenia au mai fost o dată în zonă, în data de 6 octombrie 2016. Atunci au fost întocmite 9 note de constatare indicând un prejudiciu estimat de aproximativ 100.000 kW/h, reprezentând aproximativ 40.000 lei. În judeţ au fost identificate anul trecut în medie 43 cazuri/lună în care au existat suspiciuni de consum ilicit de energie electrică. Sustragerea de energie constituie infracţiune de furt, iar distribuitorul de energie încurajează toţi consumatorii care au cunoştinţă despre astfel de situaţii să îl anunţe prin canalele de comunicare obişnuite. Identitatea lor va rămâne confidenţială pe tot parcursul intervenţiei echipelor operative. Pentru mai multe informaţii despre gestionarea suspiciunilor de intervenţii neautorizate în instalaţiile operatorului de distribuţie, puteţi accesa website-ul www.distributieoltenia.ro.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
