Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 17:23

Joia "de foc" a pompierilor argeşeni

 Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş a fost solicitat pentru a interveni la nu mai puţin de 18 evenimente pe zona de competenţă. Dintre acestea, 9 au fost în zona Curtea de Argeş. S-a repetat scenariul din urmă cu o săptămână, atunci când focul a mistuit hectare întregi de vegetaţie. Fără alte comentarii, vă prezentăm intervenţiile pompierilor agreşeni de joi:

- la ora 10.00, un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş a intervenit în comuna Cepari pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească. Au ars fânarul de o suprafaţă de aproximativ 50 mp, 2 tone de fân şi circa 300 mp vegetaţie uscată. Sursa probabilă a focului a fost flacăra, iar împrejurarea, focul în în spaţiile deschise;

- la 11.10, un alt echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş a intervenit în municipiu, pe strada Luncilor, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetaţia uscată. Au ars aproximativ 10.000 mp de litieră uscată, datorită focului care nu a mai putut fi stăpânit;

- peste alte 36 minute, situaţia s-a repetat pe strada Rm. Vâlcea, acolo unde s-a intervenit pentru lichidarea unui alt incendiu izbucnit la vegetaţia uscată. Au ars aproximativ 2.000 mp de vegetaţie, cauzele fiind aceleaşi: focul deschis în spaţii deschise;

- la orele 14.47, 14.59, 15.39 şi 15.40, echipaje cu câte o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Piteşti a intervenit în comuna Merişani pentru stingerea de incendii izbucnite la vegetaţia uscată. Au ars în total 15.000 mp de vegetaţie uscată şi mărăciniş. După stingerea incendiilor, pompierii au ajuns la aceeaşi concluzie: cauza comună a acestora a fost flacăra, iar împrejurările în care s-au produs cele 4 evenimente amintite - folosirea intenţionată a sursei de aprindere pentru a le genera;

- la ora 18.28, Detaşamentul de Pompieri Piteşti a trimis un alt echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă în comuna Mălureni, acolo unde se manifesta un nou incendiu izbucnit la vegetaţia uscată. De această dată au ars circa 2.500 mp de vegetaţie uscată şi mărăciniş, tot după folosirea intenţionată a sursei de aprindere pentru a genera incendiul;

- în sfârşit, la 22.51, un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă şi un echipaj cu ambulanţa SMURD de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş au intervenit în municipiul Curtea de Argeş, pe strada Albeşti, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o pubelă de gunoi aflată într-o clădire dezafectată. Cu această ocazie, echipajul SMURD a acordat îngrijiri medicale unui bărbat în vârstă de 22 ani, care se afla în interiorul clădirii şi prezenta intoxicaţie etanolică. Acesta a fost transportat ulterior la spital, pentru a primi îngrijiri de specialitate. Datorită intervenţiei operative a "luptătorilor cu focul", pagubele au fost limitate la maxim, arzând doar pubela din plastic şi mai multe deşeuri menajere. Flacără a fost cauza incendiului, după un foc deschis în spaţii închise.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It