Atenţionări referitoare la incendierea vegetaţiei uscate
Luni, apelurile la 112 prin care se cerea ajutorul pompierilor au fost date de la ora 12.07, când două echipaje cu două autospeciale cu apă şi spumă de la Detaşamentul din Curtea de Argeş au intervenit pe strada Rm. Vâlcea pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetaţia uscată. Au ars aproximativ 20.000 mp de vegetaţie uscată şi mărăcini, iar cauza fost cea obişnuită - foc deschis în spaţii deschise. De asemenea, la ora 19.15, un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă a intervenit pentru stingerea unui alt incendiu izbucnit la vegetaţia uscată, care s-a extins pe o suprafaţă de 2.000 mp. Marţi dimineaţa, la ora 02.21, pompierii şi un echipaj cu ambulanţa SMURD de la Detaşamentul Curtea de Argeş au intervenit în comuna Corbi, sat Stăneşti, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească. Au ars o anexă din lemn pe aproximativ 30 mp, 1 mc lemn de foc şi 6 metri liniari gard din lemn. În acest caz a fost vorba despre neatenţie, deoarece s-au depozitat cenuşă şi jar nestins în apropierea materialelor combustibile. Pompierii revin cu atenţionări referitoare la folosirea metodei de curăţare a terenurilor prin incendiere. Nu uitaţi că sunteţi pasibili de sancţiuni! În plus, fermierii pot chiar să piardă finanţarea din partea APIA.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
