Protestul de la CFR Bucureşti îi afectează şi pe argeşeni
Astăzi, încă de la primele ore ale dimineţii, Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA a informat că angajaţii au declanşat un protest spontan începând cu ora 07.00, acţiunea afectând graficul de circulaţie al trenurilor. Călătorii au fost rugaţi ca înainte de efectuarea călătoriei să solicite informaţii despre întârzierile care se înregistrează în traficul feroviar la staţiile şi agenţiile CFR din Bucureşti şi din ţară, la telefon 021/9521. Protestul a avut loc în contextul în care administraţia şi federaţiile sindicatele reprezentative se află deja în negocieri pentru semnarea noului Contract Colectiv de Muncă 2017-2018, în cadrul cărora conducerea CFR SA a anunţat că în bugetul companiei pentru anul 2017 este inclusă o creştere a fondului de salarii cu 22,50%, ce se va regăsi, în urma negocierilor cu partenerii sociali, în salariile angajaţilor. Traficul feroviar din judeţ nu a fost modificat, însă argeşenii care au circulat pe rute care au trecut prin Bucureşti şi au plecat către alte staţii din ţară au resimţit efectele protestului. CFR a ţinut să transmită că le atrage atenţia salariaţilor că acestă formă de protest încalcă procedurile legale, aduce grave prejudicii companiei, prin înregistrarea de pierderi financiare şi afectează transportul pasagerilor care şi-au procurat deja biletele pentru efectuarea călătoriilor, conform graficului de circulaţie din Mersul Trenurilor. Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA a mai cerut scuze pasagerilor pentru disconfortul creat de acest eveniment şi i-a asigurat că se depun toate eforturile astfel încât să se asigure condiţii optime de reluare a circulaţiei trenurilor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
