Obezitatea infantilă, dezbătută la nivel înalt
Florian Bodog, ministrul Sănătăţii s-a aflat zilele trecute în Malta, unde a participat, alături de miniştrii Sănătăţii din Uniunea Europeană, la o reuniune informală. Demnitarul român a discutat cu omologii subiecte importante de sănătate publică, precum prevenirea obezităţii în perioada copilăriei, măsuri concentrate pentru combaterea HIV/SIDA, îmbunătăţirea accesului la tehnologii inovatoare pentru boli rare, mobilitatea specialiştilor şi îmbunătăţirea accesului la servicii specializate. În prima sesiune, Florian Bodog a susţinut o intervenţie privind tema obezităţii la copii. Ministrul s-a întâlnit cu dr. Zsuzsanna Jakab, directorul regional OMS, cu care a discutat situaţia vaccinurilor şi a acoperirii vaccinale şi cu vice-ministrul bulgar al Sănătăţii, Ilko Smerdjiev, cu care a discutat despre accesul la medicamente (exportul paralel) şi serviciile medicale de urgenţă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
