Computer tomograf la Spitalul de Pediatrie
Zilele trecute, preşedintele C.J. Argeş a făcut o vizită în teren vizate fiind două dintre unităţile sanitare aflate în administrarea Consiliului Judeţean - Centrul de Diagnostic şi Tratament Argeş şi Spitalul de Pediatrie Piteşti. La prima unitate spitalicească, problemele identificate au fost următoarele: mai multe locuri de parcare, zone de acces pentru TIR-urile care aprovizionează unitatea cu materiale medicale, inclusiv amenajarea zonei de depozitare a tomberoanelor de gunoi, acoperişul, dar şi canalizarea au nevoie de investiţii şi modernizări. La Spitalul de Pediatrie Piteşti, Dan Manu a vizitat fiecare etaj în parte, de la parter până la VII. Dacă parterul, etajele I, II şi III sunt renovate, ultima investiţie fiind încheiată chiar în toamnă, celelalte au nevoie de lucrări de modernizare. În vederea conducerii spitalului rămâne demararea procedurilor de achiziţie pentru începerea lucrărilor de modernizare, care să includă soluţii inclusiv pentru supra-aglomerare.
O veste bună pentru argeşeni a venit după vizita de săptămâna trecută în judeţul nostru a ministrului Sănătăţii, Florian Bodog, deoarece Spitalul de Pediatrie se află acum pe lista pe lista unităţilor sanitare din ţară ce vor fi dotate cu un computer tomograf. Tocmai de aceea, preşedintele Dan Manu a cerut ca în cel mai scurt timp, şi cadrele medii să înceapă pregătirea profesională necesară pentru utilizarea computerului tomograf. O altă investiţie majoră ce se doreşte a fi făcută la Spitalul de Pediatrie vizează ridicarea unui corp de clădire nou, în spatele actualei clădiri a spitalului, pentru Secţia de Contagioase Copii, care se doreşte să fie mutată aici de la Spitalul "Bălcescu".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
