Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 17:25

Ce năzbâtii mai fac şoferii argeşeni

# A refuzat prelevarea de probe biologice
# La plimbare fără permis

Zilele trecute, agenţii Biroului Rutier din cadrul Poliţiei Municipale l-au depistat pe N.D., în vârstă de 62 de ani, din Curtea de Argeş, în   timp ce conducea în stare de ebrietate un autoturism pe drumurile publice. Cum acesta a refuzat deplasarea la Spitalul Municipal pentru a i se recolta probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei, s-a ales cu dosar de cercetare penală, conform art. 337 - Refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice, care are următorul enunţ: "Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive se pedepseşte cu închisoarea de la 1 la 5 ani". Aşa că, aviz amatorilor!

De asemenea, poliţiştii din Ştefăneşti l-au depistat pe DN 7 pe V.F.N., în vârsta de 30 de ani, din comuna Băiculeşti, în timp ce conducea un ansamblu rutier format dintr-un autoturism şi o remorcă fără a poseda permis de conducere corespunzător categoriei din care făcea parte vehiculul. Şi el s-a ales cu dosar penal conform art. 335 din Codul penal şi riscă pedeapsa cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau o amendă usturătoare.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It