Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 17:21

ISU Argeş a plantat copaci!

 

Pompierii se menţin în topul instituţiilor de încredere ale românilor prin profesionalism, proptitudine şi simţ civic. Părerea este una generală, la nivel naţional, iar cei de la ISU Argeş nu fac excepţie de la regulă. Drept dovadă, în Luna Plantării Arborilor, pompierii argeşeni s-au alăturat campaniei desfăşurată la nivel naţional în perioada 15 martie - 15 aprilie. Astfel, vinerea trecută, împreună cu reprezentanţi ai Direcţiei Silvice Argeş şi colegi din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, pompierii au mers în şantierul de împăduriri din Pădurea Trivale, unde au plantat peste 100 de puieţi. Activitatea reprezintă o modalitate de sensibilizare a publicului şi a factorilor decizionali cu privire la importanţa pădurii şi a rolurilor esenţiale de menţinere a echilibrului ecologic. Nu este pentru prima dată când ISU Argeş se alătură unor astfel de campanii, binecunoscut fiind rolul instituţiei în protejarea şi salvarea nu numai de vieţi, ci şi a mediului înconjurător.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It