Agresorii vor da cu subsemnatul la Poliţie!
Reguli noi în privinţa legii violenţei în familie, în sensul că agresorul ar putea fi obligat de instanţă, să meargă periodic la secţia de poliţie. Intervalul în care cel în cauză va da cu subsemnatul în faţa poliţiştilor va fi stabilit de judecători. Potrivit celor de la Digi24, agresorul trebuie, de asemenea, să anunţe poliţia dacă îşi schimbă locuinţa şi să comunice adresa noului domiciliu, asta în cazul în care există un ordin de evacuare din locuinţa familiei. Legea a fost promulgată de preşedintele Klaus Iohannis. Legea de prevenire a violenţei în familie a fost iniţiată în legislatura trecută de independentul Remus Cernea şi a fost adoptată de Camera Deputaţilor în luna februarie, în calitate de for decizional. Modificările din propunerea legislativă vizează stabilirea unor norme prin care se acordă posibilitatea instanţei de a dispune măsuri de control şi prevenire a încălcării ordinului de restricţie.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
