Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 18:38

Dara s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor şi a fost "Regina balului" în Franţa!

La Val d'Isere a avut loc de curând reconfirmarea brevetelor de unităţi canine de avalanşă. Antrenamentul a cuprins gropi făcute cu ratracul, victime îngropate la 1,5 metri în zăpadă, fără ventilare, condiţii similare sau chiar mai grele decât într-o avalanşă reală. Suprafaţa terenului de verificare a fost de peste 20 hectare şi se intra în serii de câte patru unităţi, totul fiind foarte epuizant. Printre participanţi a fost Adrian Sănduloiu, şeful Salvamont Argeş, iniţiator şi coordonator al Şcolii de câini de avalanşă a Salvamontului românesc, împreună cu cei doi câini ai săi, Helios şi Dara. Helios a participat la acţiune pentru reconfirmarea brevetului, iar Dara pentru a demonstra nivelul la care a ajuns în urma pregătirii în Şcoala românească de câini de avalanşă a ANSMR. Helios şi-a reconfirmat calităţile, iar Dara, chiar dacă nu este brevetată în sistem francez, a participat şi ea, cot la cot cu ceilalţi câini şi chiar a fost "Regina balului". Cei de la Salvamont România au anunţat că a fost singurul câine, din cei peste 100 care au participat la acţiune în cele patru zile, care a reuşit să sape singur, până la victimă, fără ajutorul salvatorilor cu lopeţi. "Ambiţia şi puterea de muncă a femelelor a fost dovedită încă o dată, chiar şi francezilor, care sunt singurii care nu antrenează femele. Se poate spune că anii de "război" franco-român, patru la număr, au trecut. E cel puţin un armistiţiu favorabil nouă, ca să nu zic că am învins. Monitorii francezi au văzut că, pe lângă faptul că suntem singurii non-francezi care am reuşit să luăm brevetul eliberat de Ministerul de Interne din Franţa, am înfiinţat un sistem care capătă dimensiuni şi care produce elemente eficiente, cum e Dara şi alţi câini deja brevetaţi în ţară. Acum, monitorii francezi sunt mândri cu realizarea lor şi, ca un prim rezultat pozitiv, pe 10 aprilie, în Franţa, va sosi un reprezentant al Serviciului de salvare montană din Australia, care, pe baza experienţei româno-franceze, va încerca să facă acelaşi lucru pe care l-a implementat, în România, Ion Sănduloiu. Francezii, care acum patru ani erau ostili ideii, acum se laudă că au contribuit la formarea Şcolii Salvamont de câini de căutare-salvare din România. Merci Savoie, felicitări Adi Sănduloiu, felicitări Şcolii Salvamont de câini de căutare-salvare şi structurilor Salvamont din Argeş, Caraş, Gorj, Mureş, Sibiu, Alba şi Suceava care au reuşit să îşi formeze deja echipaje de intervenţie de căutare-salvare!", au mai transmis reprezentanţii Salvamont România.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It