Semn de circulaţie ilegal pe strada Tarniţa!
Zilele acestea ne-a atras atenţia un indicator amplasat la o răspântie pe strada Tarniţa, care le impune conducătorilor de autovehicule o viteză maximă de 25 km/h. Cum n-am mai văzut până acum această limită inferioară de viteză, am pus şi noi mâna pe legislaţie şi am căutat să vedem dacă este sau nu prevăzută pe vreundeva prin O.U.G. 195/2002. Şi ce credeţi?... Ceea ce la început era o bănuială, s-a confirmat! Iată ce spune art. 49 ("Viteza şi distanţa între vehicule"), punctul 3: "Pe anumite sectoare de drum, ţinând seama de împrejurări şi de intensitatea circulaţiei, administratorul drumului, cu avizul poliţiei rutiere (!!!), poate stabili şi limite de viteză inferioare, dar nu mai puţin de 10 km/h pentru tramvaie şi de 30 km/h pentru toate autovehiculele." Care va să zică, potrivit legii în vigoare, viteza minimă inferioară admisă este de 30 km/h pentru toate autovehiculele (în care categorie ştim că intră orice vehicul echipat cu motor de propulsie, utilizat în mod obişnuit pentru transportul persoanelor sau al mărfurilor pe drum...), iar sub această limită nu se coboară cu obligativitatea, indiferent de împrejurare. Acum, tot potrivit legii, un astfel de indicator apare în locul cu pricina după o discuţie şi un acord între administratorul drumului şi organele de poliţie abilitate. Ne punem şi noi, cei mai puţin cunoscători, o întrebare legitimă, mai ales după ultimele modificări rutiere din urbe: domnii agenţi de poliţie or fi stat şi pe uliţa aceea la pândă imediat după montare, ca să-i prindă pe bieţii şoferi ce-or fi mers cu mai mult de 25 km/h? Nu de-alta, dar ştim că acesta este ultimul trend pe la noi, prin Curtea de Argeş: montăm indicatorul şi apoi aşteptăm frecându-ne mâinile să-l încalce bieţii şoferi neobişnuiţi cu el, ca să le luăm banii, pe motiv că nu cunosc legea, că nu ştiu semnele etc...
În fine, revenind la indicatorul cu pricina, nu ne putem abţine de la a nu face un comentariu pe măsură: nici administratorul de drumuri, nici organele de poliţie care au acceptat asemenea prostie nu cunosc legea! Şi atunci, se cer aplicate nişte sancţiuni, căci aşa ar fi onest! Fiindcă dacă se găsea un amărât de şofer să treacă pe-acolo cu peste 25 km/h şi era prins în fapt, indiscutabil că era oprit şi sancţionat (chiar dacă ar fi curios de ştiut, în baza cărei legi???). În orice caz, aşteptăm şi noi un răspuns oficial de la autorităţile competente!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
