Seminar despre "Viaţă fără violenţă"
Faptul că în continuare se păstrează violenţa în familie nu mai este un secret, ci doar o problemă care are nevoie de implicarea a mulţi factori, dar şi la fel de mulţi ani pentru rezolvare. Dar cum toate au un început, ieri, la Curtea de Argeş, a avut loc seminarul "Viaţa fără violenţă", la care au fost invitaţi şi reprezentanţi ai IPJ Argeş - cms. şef. Corina Georgescu, iar de la Serviciul Rutier, cms. Marius Ciobanu. Cum legat de acest subiect s-a discutat şi despre macabrul joc "Balena albastră", la acţiune au fost invitate şi cadre didactice de la diferite unităţi de învăţământ din municipiu, care au primit sfaturi şi sugestii despre modul în care să fie identificate posibilele victime ale acestei isterii de neînţeles. Mariana Moise şi colegii de la SPAS Curtea de Argeş au vorbit deschis cu participanţii despre violenţă, efecte, soluţii şi faptul că pot găsi un sprijin real în reprezentanţii serviciului pe care îl conduce. Seminarul s-a desfăşurat ieri, la ora 13.00, la Primăria Curtea de Argeş şi a fost organizat de Serviciul Public de Asistenţă Socială, în colaborare cu IPJ Argeş şi Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
