Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 19:44

La volan fără permis şi în stare de ebrietate!

 Duminică, agenţii din cadrul Serviciului Rutier Argeş şi cei de la structurilor municipale şi orăşeneşti de Poliţie Rutieră au continuat acţiunile pentru prevenirea evenimentelor pe raua de competenţă, precum şi pentru conştientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun şi îi expun pe ceilalţi participanţi la trafic prin nerespectarea regulilor de circulaţie. Ca urmare a abaterilor constatate, au fost aplicate 137 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 41.610 de lei şi au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de circulaţie 20 de permise de conducere.

Lucrătorii Biroului Rutier Curtea de Argeş l-au depistat pe F.P., în vârstă de 35 ani, din comuna Pietroşani, care a condus un moped pe raza localităţii deşi nu deţinea permis de conducere pentru vreo categorie. În cauză a fost întocmit dosar de cercetare, conform art. 335 din Codul penal. Şi poliţiştii din cadrul postului Domneşti l-au depistat pe I.V., în vârstă de 63 de ani, din municipiul Curtea de Argeş, care conducea un autoturism pe raza comunei Domneşti deşi se afla sub influenţa băuturilor alcoolice şi avea suspendat dreptul de a conduce autovehicule. Bărbatul a fost condus la Spitalul Curtea de Argeş pentru recoltarea de probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză s-a întocmit dosar penal conform art. 335 şi 336 din Codul penal, iar concitadinul va răspunde în justiţie pentru faptele sale.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It