Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 19:43

Controale ITM Argeş, muncitori găsiţi "la negru"

În vederea diminuării numărului de persoane ce desfăşoară activitate fără forme legale de muncă, inspectorii ITM Argeş au efectuat un număr de 160 controale. Astfel, la 25 angajatori au fost depistate ca lucrând fără forme legale de angajare 59 persoane. În urma acestor controale au fost aplicate 30 amenzi, valoarea lor fiind în sumă de 321.300 lei. La 2 angajatori au fost găsite peste 5 persoane care prestau activitate fără forme legale. În acest caz au fost sesizate organele de cercetare penală, conform prevederilor art. 264, alin. 4 din Codul muncii, republicat. Deficienţele constatate în urma controalelor: neevidenţierea orelor de muncă prestate de fiecare salariat, neacordarea drepturilor salariale, netransmiterea în termen a modificărilor intervenite în Registrul general de evidenţă a salariaţilor, necompensarea în bani, la încetarea activităţii, a concediului de odihnă cuvenit sau neîncheierea contractului individual de muncă în formă scrisă. Principalele domenii de activitate în care au fost constatate deficienţe sunt service-urile auto, spălătoriile auto, alimentaţia publică şi transportul. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It