Peste 1.000 argeşeni suferă de depresie - "Rupe bariera tăcerii!"
Direcţia de Sănătate Publică a Judeţului Argeş organizează în perioada 7-17 aprilie 2017 activităţi de informare şi conştientizare a populaţiei referitoare la depresie. Depresia constituie o provocare redutabilă la adresa sistemelor de sănătate din Europa. Costurile personale, sociale şi economice ale acestei maladii, precum şi faptul că peste 50% dintre persoanele afectate nu beneficiază de tratament, deşi acesta este ieftin şi disponibil, fac din depresie o problemă de sănătate publică majoră, cu atât mai mult cu cât afecţiunea este un puternic factor de risc pentru suicid. Femeile prezintă un risc de două ori mai mare de a traversa un episod depresiv, comparativ cu bărbaţii. O.M.S. estimează că, la nivel mondial, există mai mult de 300 milioane de persoane afectate (reprezentând 4,40% din populaţia globului). Pe continentul european, peste 40 milioane de persoane suferă de tulburări depresive, iar în România, prevalenţa este estimată la 5% din populaţia generală (931.000 de cazuri). La nivelul judeţului Argeş, datele relevă o scădere a prevalenţei tulburărilor depresive, astfel: în 2015, prevalenţa a fost de 1.609 cazuri, iar în 2016, de 1.047. Datele statistice sunt relative având în vedere faptul că o multitudine de cazuri rămân nediagnosticate, fie datorită lipsei unor cunoştinţe cu privire la simptomatologia de debut a bolii, fie datorită neprezentării la medic din considerente subiective, diagnosticul unei boli psihice constituind, în mod empiric, un stigmat. În scopul conştientizării acestei probleme de sănătate publică şi al îmbunătăţirii nivelului de cunoaştere de către populaţie a mijloacelor prin care poate fi prevenită, Ziua Mondială a Sănătăţii din acest an a fost dedicată depresiei. Prin activităţile de informare-educare-comunicare în unităţi de învăţământ preuniversitar şi în mass-media, cei de la DSP Argeş transmit că doresc să sensibilizeze populaţia generală asupra magnitudinii acestei probleme de sănătate publică, asupra recunoaşterii timpurii a simptomelor depresiei, dar şi asupra necesităţii depăşirii barierelor care blochează accesul la ajutorul de specialitate, dintre acestea cea mai importantă fiind stigmatizarea socială asociată afecţiunilor mentale. Prin intermediul sloganului "Depression: Let's talk" ("Depresia - Să stăm de vorbă!"), OMS atrage atenţia asupra gravităţii problemei la nivel mondial.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
