Acţiune de curăţire a pădurii pe DN 73C, la Muşăteşti
# S-au strâns peste 350 saci de mizerie
# Poftim kultur - vorba neamţului: în noaptea următoare, nesimţiţii au aruncat din nou gunoaie pe marginea drumului!

Marţi, conducerea Ocolului Silvic Muşăteşti, în colaborare cu Primăria, Şcoala Gimnazială, Asociaţia ECO MONTAN 2000, Salvamont Curtea de Argeş şi Asociaţia ECO NATURA, a organizat o acţiune amplă de ecologizare a pădurii străbătute de drumul naţional care face legătura între Curtea de Argeş şi Câmpulung. "Pot spune că este deja o acţiune tradiţională desfăşurată de angajaţii noştri pe segmentul acesta împădurit dintre comunele Valea Iaşului şi Muşăteşti, arteră rutieră foarte circulată în tot timpul anului. Am apelat la primarul Constantin Oancea, care a participat direct la acţiune cu viceprimarul Nicolae Soroaia, directorul şcolii, prof. Ionuţ Cătană, beneficiari ai Legii 416, angajaţi ai administraţiei publice locale care ne-au pus la dispoziţie şi un tractor şi, bineînţeles, elevi. Am ecologizat cu cele circa 100 persoane întreaga zonă, strângând peste 350 saci de gunoi menajer, resturi de la construcţii şi chiar cadavre de animale. Ţin să evidenţiez în mod deosebit contribuţia salvamontistului Ady Dăscălescu, omul care prin contribuţie personală ne-a pus la dispoziţie 200 saci pentru strângerea gunoiului şi circa 100 perechi mănuşi de protecţie - deci cea mai mare parte a materialelor necesare desfăşurării acţiunii. Dumnealui a asigurat din fonduri personale - la final - şi răcoritoarele pentru participanţi. Tot ceea ce s-a colectat, s-a încărcat în două autoutilitare proprietate a pădurarilor de la ocol şi în remorca tractorului primăriei, care au efectuat câte trei transporturi până la locul de depozitare provizoriu, de unde au fost încărcate în camioanele speciale ale firmei Financiar Urban, care gestionează activitatea de salubritate la nivel de judeţ. Acestea le-au dus la groapa de gunoi de la Curtea de Argeş", ne-a declarat şeful Ocolului Silvic Muşăteşti, dr. ing. Radu Dumitrache.

Dumnealui a ţinut să transmită un mesaj locuitorilor din zonă, exprimându-şi uimirea că, deşi în toate localităţile de pe DN 73C sunt distribuite tomberoane de gunoi cam în toate gospodăriile, mai există încă oameni care nu se ridică la nivelul de educaţie şi civilizaţie pretins de secolul XXI şi aruncă gunoiele în pădure, unde consideră că sunt locuri mai puţin păzite şi vizibile, fără să le pese de afectarea mediului înconjurător şi, în ultimă fază, chiar a sănătăţii semenilor. Asta ca să nu mai luăm în calcul munca de ecologizare impusă de necesităţi. Apelul transmis viza Sărbătorile Pascale, pe care riveranii şi nu numai le pot petrece acum în cadru natural curat şi sănătos, bucurându-se de existenţa pădurii. Numai că speranţele domniei sale au fost năruite de realitate: miercuri dimineaţă, pe marginea drumului, chiar în zona curăţată, era aruncat un sac cu resturi menajere, probabil din goana unui autoturism, judecând după aria lor de răspândire!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
