Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 19:45

"Bucuria de a oferi lumină" s-a finalizat cu daruri consistente pentru sărmanii din evidenţa A.U.D.I.

După cum v-am informat zilele trecute, ieri a avut loc acţiunea caritabilă din cadrul A.U.D.I., devenită tradiţională datorită oamenilor cu suflet care continuă să se implice necondiţionat pentru a contribui la ameliorarea stării de neajutorare în care se află cele 20 de familii şi cei 37 de copii din evidenţa asociaţiei. "Bucuria de a oferi lumină" a fost, aşadar, bifată cu succes şi anul acesta, spre fericirea şi mulţumirea beneficiarilor, cărora Masa Pascală le va fi ceva mai generoasă şi căminul mai puţin ostil. Cu toţii au primit pachete înţesate cu alimente, dulciuri, articole de îmbrăcăminte şi încălţăminte, jucării şi jocuri şcolare. "Pe această cale ţin să le adresez sincere şi calde mulţumiri tuturor celor care au contribuit financiar şi material la organizarea şi buna desfăşurare a acestui eveniment social-filantropic de anvergură. Îi menţionez aici pe Mihai Cristian Niţescu, din Curtea de Argeş, colectivele de la Colegiul Naţional <<Vlaicu Vodă>>, Grădiniţa cu Program Normal şi cu Program Prelungit <<O lume minunată>>, Grădiniţa cu Program Prelungit <<Academia Piticilor>>, precum şi pe d-na Adriana Lascu, din Piteşti. De asemenea, le mulţumesc cu recunoştinţă colegelor mele de la AUDI şi acelor colaboratori care mi-au oferit sprijin necondiţionat pentru buna desfăşurare a acestei acţiuni. Tuturor membrilor noştri, sponsorilor, partenerilor, precum şi locuitorilor din Curtea de Argeş le urăm sărbători binecuvântate, cu deplină sănătate, pace, lumină şi duhovniceşti bucurii!", ne-a declarat directorul executiv al A.U.D.I., diaconul George Mitrache. Revenind la beneficiari, ştim că în situaţia lor orice dar este este binevenit, însă întotdeauna alimentele constituie baza de la care se porneşte în aceste acţiuni filantropice, fiindcă mulţi dintre ei nu-şi permit să aibă o masă de Paşti aşa cum suntem noi, cei mai favorizaţi de soartă, obişnuiţi. De aceea este necesar să înţelegem nevoile cu care se confruntă cei de lângă noi şi să luăm atitudine, plecându-ne inima şi spre strigătul lor mut, fiindcă ştim că şi Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne îndeamnă să ne iubim aproapele, iar prin aceasta se înţelege că este vorba despre orice om care care are nevoie de ajutorul nostru. Noi, cei care suntem mai înstăriţi, putem să fim acei samariteni, fără a aştepta vreo răsplată în schimb, căci intră în datoria noastră de creştini să facem astfel de fapte, cu atât mai mult cu cât Sărbătorile Pascale ne aduc acum aminte de darul suprem şi cel mai mare gest de generozitate oferit omenirii de către Dumnezeu - viaţa Fiului Său...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It