Astăzi vor suna sirenele în Argeş!
În perioada 18-21 aprilie, în ţară va fi declanşat mecanismul de înştiinţare a autorităţilor privind iminenţa producerii unor evenimente deosebite şi vor fi acţionate echipamentele dedicate de avertizare/alarmare a populaţiei din zone posibil a fi afectate de dezastre, prin intermediul semnalelor acustice. Exerciţiul este programat pentru judeţul nostru astăzi, în intervalul orar 10.00-15.00. În Argeş, în anul 2016, au fost executate 34 de exerciţii de alarmare la nivelul localităţilor. Populaţia judeţului poate fi avertizată şi alarmată în cazul producerii unor situaţii de urgenţă prin intermediul celor 211 sirene existente la nivelul localităţilor, instituţiilor publice şi agenţi economici. Cei de la ISU recomandă cetăţenilor să rămână calmi şi să urmărească informările inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă. Mesajele tip voce vor fi particularizate cu sintagma "Exerciţiu". Înştiinţarea, avertizarea, prealarmarea şi alarmarea se realizează în scopul dispunerii măsurilor de protecţie a populaţiei şi bunurilor materiale, precum şi pentru limitarea efectelor dezastrelor. Cele mai des întâlnite situaţii în care este alarmată populaţia, prin intermediul sirenelor electrice şi electronice, au loc pe timpul inundaţiilor, când este semnalată iminenţa producerii unor viituri care pot pune în pericol viaţa persoanelor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
