Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 20:55

Revenim la anvelope de iarnă! 

 Conform avertizării meteorologice emise de Administraţia Naţională de Meteorologie, în perioada 19-21 aprilie se vor înregistra precipitaţii şi în judeţul Argeş. Cantităţile de apă vor depăşi 25 l/mp şi pe arii restrânse, îndeosebi în zona de munte, 50-60 l/mp. La munte va continua să ningă şi se va depune strat de zăpadă. În restul judeţului va ploua, iar începând din noaptea de miercuri spre joi (19-20 aprilie), în zonele deluroase se pot semnala precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare.

Vântul va avea intensificări, unde vitezele la rafală vor atinge 50-60 km/h. Pentru o călătorie în siguranţă, în contextul avertizării meteorologice, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Argeş vă recomandă ca înainte de a pleca la drum, să vă informaţi temeinic despre condiţiile meteo şi starea drumurilor, să adaptaţi permanent viteza la condiţiile de drum (carosabil acoperit cu zăpadă, gheaţă sau polei) şi să circulaţi cu o viteză care să nu depăşească 30 de km/h în localităţi sau 50 km/h în afara lor, când partea carosabilă este acoperită cu polei, gheaţă, zăpadă, mâzgă sau piatră cubică umedă. Folosiţi corespunzător sistemul de iluminare-semnalizare şi cel de climatizare şi dezaburire, pentru a vedea şi a putea fi văzuţi în trafic. Reamintim că legislaţia rutieră prevede obligativitatea folosirii luminilor de întâlnire, în afara localităţilor şi în timpul zilei. Atunci când circulaţi pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, echipaţi autovehiculul cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculelor cu masa totală mai mare de 3,5 tone, montaţi pe roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante omologate. Prevederile legale în vigoare interzic circulaţia autovehiculelor, fără ca acestea să fie dotate cu anvelope de iarnă, pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, nefăcând referire la o anumită perioadă a anului.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It