Fără milă: sute de amenzi de Paşti!
Pentru siguranţa cetăţenilor, în vacanţa pascală, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Argeş a continuat acţiunile pentru prevenirea evenimentelor nedorite, fluidizarea traficului şi diminuarea riscurilor rutiere. În perioada 14-17 aprilie, pentru asigurarea climatului de ordine şi siguranţă publică, poliţiştii au desfăşurat 22 de acţiuni şi controale, intervenind la 279 evenimente. Au fost aplicate 649 sancţiuni contravenţionale, dintre care 184 la Legea nr. 61/1991, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, 9 la Legea nr. 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite şi 20 la alte acte normative. În urma acţiunilor pentru prevenirea accidentelor rutiere şi salvarea de vieţi, au fost aplicate 436 sancţiuni la O.U.G. nr. 195/2002, privind circulaţia pe drumurile publice (7 pentru consum de alcool şi 161 pentru viteză). Valoarea totală a sancţiunilor aplicate a fost de 287.962 lei. Ca măsuri complementare, au fost reţinute 36 permise de conducere, din care 7 pentru consum de alcool şi 12 pentru viteză, fiind retrase şi 7 certificate de înmatriculare.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
