Ziua Internaţională a Pământului
Muzeul Judeţean Argeş organizează mâine, de la ora 13.00, o acţiune de informare şi conştientizare cu ocazia "Zilei Internaţionale a Pământului". Cu această ocazie va fi prezentată semnificaţia evenimentului, vor fi vizionate prezentări şi filme scurte dedicate ocrotirii mediului. Acţiunea se va încheia prin plantarea simbolică a unor arbuşti în curtea instituţiei. Întreaga acţiune urmăreşte sensibilizarea populaţiei faţă de ocrotirea şi menţinerea unei planete curate, prin realizarea câtorva paşi simpli pe care îi putem face fiecare dintre noi. "Haideţi sa fim parte din istoria Zilei Internaţionale a Pământului construind o lume sănătoasă, curată şi diversă pentru generaţiile care vor urma!", au mai transmis reprezentanţii Muzeului Judeţean.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
