Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 21:02

Inspecţia Muncii a dat mii de amenzi 

Inspecţia Muncii a desfăşurat, în perioada 10-14 aprilie 2017, mai multe acţiuni de control în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare totală de circa 209.200 euro, adică 941.400 lei. În aceste cinci zile au fost peste 2.000 controale, din care 9% pe timp de noapte, la 1.053 angajatori şi au fost depistate 61 persoane care lucrau fără forme legale. În domeniul relaţiilor de muncă s-au efectuat 1.292 controale, iar la nivel naţional s-au aplicat amenzi în valoare de 754.900 lei, din care 580.000 lei pentru muncă "la negru". În aceeaşi perioadă, în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă s-au aplicat amenzi în valoare de 186.500 lei. Angajatorii au comunicat către inspectoratele teritoriale de muncă 80 evenimente care, în urma cercetărilor efectuate de inspectorii de muncă, vor fi încadrate sau nu ca fiind accidente de muncă. Au fost efectuate 1.598 controale în domeniu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It