Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 20:57

Salvamontul infirmă: "Noi nu dăm amenzi!"

Referitor la unele informaţii apărute în mediul public privind posibilitatea apariţiei unui cadru legislativ prin care Salvamontul va aplica amenzi pe munte, se precizează că nu există niciun demers oficial în acest sens, şi chiar dacă va exista, reprezentanţii serviciului anunţă că nu acesta va avea susţinerea sau acordul lor. "Nu este specificul activităţii noastre şi nici nu există exemple similare de bune practici pe această linie în Europa, în ţările în care salvarea montană se face de către structuri civile. Este o interpretare exagerată a unor opinii ale unor persoane din afara structurilor Salvamont, nu are vreo legătură cu realitatea sau cu proiectele noastre de viitor. Dacă se va aproba vreodată aplicarea de amenzi pentru nerespectarea unor avertizări, indiferent de cine sunt emise, cu siguranţă nu noi îi vom amenda pe cei care merg pe munte, întrucât există instituţii apărute pe munte care au asta în obiectul de activitate. Politica actuală a Salvamontului românesc este de fi în permanenţă prietenul celui care merge pe munte, indiferent dacă este turist, sportiv de performanţă sau culegător de afine, dar, nu toţi aceştia, din varii motive, nu pot sau nu doresc să fie prieteni cu noi şi le putem accepta decizia. Respectul nostru pentru toţi cei care merg pe munte!", au mai transmis cei de la Salvamont România. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It