Legea uceniciei şi a stagiului a trecut de Senatul României
Ministerul Muncii şi Justiţiei Sociale anunţă că acesta este unul dintre punctele cele mai importante ale programului de guvernare pentru scăderea şomajului, mai ales în rândul persoanelor necalificate, şi are menirea de a susţine activ mediul economic. Angajatorul va primi 250 euro lunar pentru fiecare persoană fără studii superioare pe care acceptă să o formeze profesional la locul de muncă şi câte 300 euro lunar pentru fiecare absolvent de studii superioare. "Speranţa Guvernului care face astfel de facilitate este aceea că, astfel, patronii vor avea motive să crească salariile din mediul privat şi să le egalizeze cu cele din mediul bugetar. De reţinut că sumele puse la dispoziţia angajatorilor de statul român provin din Programul Operaţional Capital Uman, adică din fonduri europene şi nu afectează bugetul de stat", se mai anunţă în aceeaşi postare pe pagina ministerului de resort.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
