Cod galben de inundaţii până la ora 16.00
În urma ploilor abundete din ultimele zile reprezentanţii ABAAV monitorizează atent toate zonele unde se pot produce inundaţii. Însă, până miercuri, la ora 16.00, se menţine atenţionarea de cod galben. Vizat este tot judeţul Argeş şi, conform avertizării, în anumite zone pot exista efecte de inundaţii locale. Atenţionarea cod galben se referă la scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale, creşteri de debite şi niveluri, cu posibile depăşiri ale cotelor de atenţie. "Atenţionarea hidrologică este valabilă de marţi, ora 12.00, până miercuri, la ora 16.00, pe râurile şi afluenţii Oltului, Argeşului, Călmăţui şi Vedea, din judeţele Argeş şi Dâmboviţa", ne-a declarat Ana Maria Dulică, purtătorul de cuvânt al ABAAV. Cum vremea este imprevizibilă, există o mică posibilitate ca local să fie depăşiri ale cotelor de atenţie. În astfel de cazuri se transmit informări către primăriile locale şi instituţiile abilitate să intervină în astfel de cazuri. Serviciul Dispecerat şi apărare împotriva inundaţiilor, Serviciul Hidrologie şi toate sistemele de gospodărire ale apelor din cadrul ABAAV monitorizează permanent evoluţia fenomenelor pe toate cursurile de râuri şi din lacurile de acumulare.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
