Depozitele de deşeuri industriale, în atenţia ministrului Gavrilescu
La începutul acestei săptămâni, la sediul Ministerului Mediului a avut loc o întâlnire de lucru a specialiştilor instituţiei cu reprezentanţii firmelor aflate în insolvenţă în responsabilitatea cărora se află depozitele de deşeuri industriale neconforme, în scopul identificării celor mai bune soluţii pentru închiderea şi ecologizarea acestora. La discuţii a participat şi viceprim-ministrul Graţiela Leocadia Gavrilescu, ministrul Mediului, care a anunţat, între altele, că în viitorul foarte apropiat se vor face verificări în legătură cu modul în care obligaţiile de mediu asumate în etapa privatizării şi în momentul insolvenţei au fost preluate şi însuşite de lichidatori, subliniind că nu mai sunt posibile noi amânări, deoarece Comisia Europeană nu mai permite acest lucru.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
