Premieră: avem pază în trenuri!
CFR Călători şi Direcţia de Poliţie Transporturi din cadrul IGPR au realizat marţi prima acţiune de control după introducerea, la data de 8 mai, a serviciului de pază în trenuri. Activitatea agenţilor de pază se desfăşoară în special în garniturile cu risc ridicat de călătorie frauduloasă, în care se înregistrează şi un grad îngrijorător de infracţionalitate. Aceste neajunsuri reprezintă un semnal de alarmă deloc de neglijat pentru CFR Călători şi se reflectă în siguranţa/integritatea atât a personalului feroviar, cât şi a călătorilor de bună credinţă.
CFR Călători mai anunţă că în perioada următoare vor fi monitorizate trenurile vizate şi, de asemenea, evoluţia vânzărilor de bilete şi abonamente pentru acestea. Reprezentanţii operatorului feroviar mai recomandă celor care călătoresc frecvent cu trenul soluţia abonamentului, considerată cea mai avantajoasă, cu reduceri tarifare importante. Conform reglementărilor în vigoare, pasagerii care urcă din punctele de oprire unde nu sunt case de bilete au obligaţia de a se prezenta imediat după urcarea în tren la personalul feroviar pentru a-şi cumpăra bilete, la un tarif similar celui de la casa de bilete. Acţiunile de control se vor derula şi în perioada următoare, în toate trenurile de pasageri, la nivelul întregii reţele feroviare, în special în zonele generatoare de fluxuri importante de trafic. Acestea fac parte din demersul CFR Călători de a oferi pasagerilor un transport în condiţii decente. Pentru un călător care refuză achitarea biletului de taxare în tren, se întocmeşte un proces verbal de contravenţie, a cărui valoare se compune din amendă contravenţională, care este cuprinsă între 250-400 lei, tariful de transport pentru distanţa aferentă, tarif suplimentar în valoare de 300 lei şi speze poştale şi tarif de identificare, în valoare de 30,80 lei.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
