Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 22:03

De 10 Mai, pesediştii şi liberalii au depus coroane de flori la mormintele regilor României

Ziua Regelui sau Ziua Regalităţii a fost Ziua naţională a României între 1866-1916 şi 1918-1947. Aceasta era sărbătorită la data de 10 mai. În 1866, la 10 mai, ca o coincidenţă, Principele Carol de Hohenzollern-Sigmaringen a ajuns la Bucureşti şi a fost încoronat rege al României. Ziua Regelui sărbătorea proclamaţia de independenţă a Senatul României faţă de Imperiul Otoman, proclamaţie care a avut loc la 10 mai 1877, în timp ce se purta Războiul de Independenţă al României. Ziua naţională, la 10 Mai, era sărbătorită de toţi românii care luau parte la o bătaie de flori la şosea. În 1917 a fost interzisă ca urmare a ocupaţiei germane a României. În 1947 a fost interzisă definitiv de regimul comunist, după abdicarea forţată a regelui Mihai I al României. Legea nr. 103 din 14 mai 2015 a hotărât la Art. 1 că "Ziua de 10 Mai va fi sărbătorită în fiecare an ca sărbătoare naţională", prin organizarea de manifestări cultural-artistice. În textul actului normativ nu apare explicit denumirea sărbătorii, dar în media este denumită "Ziua Regalităţii".

Ieri, la Curtea de Argeş, primii care au depus coroane de flori au fost reprezentanţii Partidului Social Democrat, în frunte cu preşedintele organizaţiei locale, primarul Constantin Panţurescu. Acesta a fost secondat de către colegii Gabriel Jubleanu, Ştefan Dumitrache, Ana Răduţu, Viorel Popescu, Cătălin Gabriel Nastea şi Răzvan Bădescu, care s-au recules la mormintele regilor din incinta Mănăstirii. 

Şi liberalii au marcat momentul, iar din delegaţia numeroasă îi amintim pe Adrian Miuţescu, preşedintele filialei judeţene, care a fost însoţit de către vicepreşedinţii filialei locale Doru Georgescu, Mădălin Marinescu, Marius Octavian Moisescu, Liviu Nicolae, Dan Ilea, consilierul local dr. Jean Chefani, trezorierul Constantin Teodorescu, secretarul Adelina Şorici, Robert Badea, dr. Ilie Marin, Nicolae Savu şi alţii.

Cât timp am petrecut în incinta Mănăstirii, până la ora 10.30, nu am remarcat prezenţa nici măcar a vreunui grup de elevi sau profesori de la vreo unitate şcolară din municipiu, care să depună coroane de flori la mormintele regilor făuritori de ţară. Recunoştinţa este o floare rară!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It