Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 22:59

Voluntar la Salvamont

De curând, Asociaţia Salvamont Piteşti a primit drept sponsorizare din partea BAMESA OŢEL din Topoloveni 200 stâlpi de marcaj. Aceştia vor fi montaţi pe traseele turistice din zona montană a judeţului Argeş, vor completa zonele unde au fost distruşi de vreme sau avalanşe ori, pur şi simplu, au dispărut. În prim plan, salvamontiştii vor avea în vedere montarea în premieră a acestor stâlpi de marcaj pe Vf. Ghiţu şi Vf. Dara. Despre povestea din spatele acestei sponsorizări am discutat cu Ion Sănduloiu, şeful Salvamont Argeş: "Am mers pe munte cu Gabriel Gahete Guerrero, directorul fabricii din Topoloveni. Dânsul este îndrăgostit de munţii Argeşului şi am îndrăznit să-i fac o întrebare despre posibilitatea de a dona aceşti stâlpi. Nu mă aşteptam ca ideea să se concretizeze, dar m-a întrebat clar de câţi avem nevoie. I-am spus 200, deşi nu credem că-i vom primi... Nu cred că putem să-i montăm pe toţi vara aceasta, pentru că trebuie căraţi în zone izolate, cu ciment, cu apă şi tot ce mai este nevoie pentru amplasarea lor". Partea aceasta de montare a acestor stâlpi de marcaj este una destul de dificilă. Salvamontiştii au nevoie de ajutor, motiv pentru care îi aşteaptă pe cei ce iubesc muntele şi înţeleg importanţa marcajelor rutiere să se implice în această acţiune. Voluntarii care doresc să participe alături de salvamontişti la montarea stâlpilor de marcaj trebuie doar să-şi lase datele de contact la adresa de e-mail: salvamontag@yahoo.com sau la numărul de telefon 0248/224488. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It