Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 23:05

Amendă de 2.000 lei pentru lipsă autorizaţie de funcţionare

Agenţi din cadrul Poliţiei Municipale Curtea de Argeş au efectuat zilele trecute un control la o societate comercială din oraş, acolo unde au constatat că aceasta îşi desfăşura activitatea fără a avea autorizaţie de funcţionare. Pentru acest motiv s-a luat măsura sancţionării contravenţionale a administratorului cu o amendă de 2.000 lei, conform Legii 12/1990 şi, totodată, s-a dispus confiscarea sumei de 1.026 lei - bani din vânzări - găsiţi în casa de marcat. De asemenea, au fost confiscate şi mai multe sticle cu băuturi alcoolice şi non-alcoolice în valoare de aproximativ 7.500 lei.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It