Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 23:01

Mii de controale efectuate de Inspecţia Muncii

La nivelul României putem vorbi despre 3.901 verificări, în urma cărora au fost sancţionaţi 1.458 angajatori. S-au aplicat amenzi în valoare totală de 304.666 euro, adică 1.371.000 lei şi au fost depistate 126 persoane care desfăşurau muncă fără forme legale. În principal, inspectorii au vizat munca "la negru" şi domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă. "În acord cu eforturile Organizaţiei Internaţionale a Muncii de diminuare a numărului victimelor din accidentele de muncă prin îmbunătăţirea capacităţii de a colecta şi a utiliza date de securitate şi sănătate în muncă fiabile, instituţia noastră depune eforturi pentru a îmbina eficient măsuri de prevenire cu prevederile legale în vigoare, astfel încât siguranţa lucrătorilor să nu aibă de suferit. Săptămâna trecută, numai în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost controlaţi peste 1.000 de angajatori. Nu facem un scop în sine din aplicarea sancţiunilor, şi tocmai de aceea vom continua acţiunile de conştientizare a riscurilor la locul de muncă şi de informare a angajaţilor cu privire la drepturile pe care le au", a transmis inspectorul general de stat Danteş Nicolae Bratu. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

 

Pin It