Pui de căprioară salvaţi de un poliţist
În ziua de 16 mai, agentul şef de poliţie Daniel Duţă, şef de post la Cotmeana, judeţul Argeş, a îndeplinit o misiune mai puţin obişnuită, arătând că poliţiştii - dincolo de fermitatea şi curajul pe care trebuie să îl manifeste în fiecare zi - au şi o latură sensibilă. În timp ce se deplasa cu autoturismul din dotare pe raza comunei Cotmeana, satul Buneşti, agentul a observat pe marginea drumului doi pui de căprioară. Întrucât animalele erau vulnerabile şi riscau să fie atacate de câinii aflaţi la câteva sute de metri de aceştia, s-a hotărât să intervină. Gândindu-se că puii au fost abandonaţi de către mama lor speriată de acei câini, poliţistul a luat puii de căprioară în maşina de poliţie, anunţând reprezentanţii A.J.V.P.S Argeş, care i-au preluat în vederea eliberării şi reintegrării în mediul natural.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
